Pomoc s online poistením

OTVORIŤ PZP KALKULAČKU
Kalendár so zakrúžkovaným dátumom

Krátkodobé poistenie auta

Končí vám platnosť zelenej karty? Vaše vozidlo chcete i naďalej používať, avšak viete, že to už nebude nadlho? Prípadne na kratší čas by ste potrebovali zvýšené poistné krytie? V tom prípade by ste sa mali upriamiť na krátkodobé či už PZP alebo havarijné poistenie auta. Možno ste o tejto možnosti počuli, ale chceli by ste vedieť viacej. Možno ste vedeli, avšak neviete, čo pod tým očakávať.


Predlženie platnosti zelenej karty na kratšiu dobu


Ako sme už v úvode naznačili, je rozdiel či potrebujete predĺžiť krátkodobé poistenie auta v kontexte najlacnejšieho PZP online poistenia alebo v kalkulačke havarijného poistenia. Prečo by si niekto chcel svoje auto resp. iné vozidlo poistiť len kratšie obdobie? Odpovedí je hneď niekoľko. Možno si daná osoba uvedomuje, že auto chce možno do niekoľkých najbližších mesiacov predať. Preto by bolo zbytočné uzatvárať ročnú poistnú zmluvu. Možno daná osoba vie, že o mesiac sa chystá na dlhšiu cestu bez vozidla, pričom bude celý čas garážované. Aj vtedy by bolo zbytočné platiť, keď sa vozidlo nevyužíva. Situácií, pre ktoré je lepšie si uzatvoriť krátkodobé poistenie auta, je oveľa viac.

Bohužiaľ pri PZP nie sú možnosti na krátkodobé poistenie veľmi prívetivé. Spravidla sa poistenie uzatvára na dobu neurčitú, avšak najmenej na jeden rok. Poďme sa však pozrieť na jednotlivé možnosti ako tento problém vyriešiť:

  • Do 14 dní – ak uzatvoríte poistenie cez internet alebo telefón, tak máte zo zákona ako spotrebiteľ právo podľa § 5 Z.z. 266/2005 vypovedať zmluvu bez udania dôvodu. Táto možnosť platí len pre fyzické osoby.
  • Do 2 mesiacov bez udania dôvodu – niektoré poisťovne poskytujú možnosť predčasného ukončenia zmluvy do 2 mesiacov. Avšak je nutné si preštudovať všeobecné poistné podmienky (VPP) danej poisťovne, keďže táto možnosť nie je samozrejmosťou u každej poisťovni.
  • Do 3, 6, 9 mesiacov nezaplatením poistného do 1 mesiaca od jeho splatnosti, ktoré je platené v štvrť- alebo polročných splátkach – pri uzatváraní poistenia máte možnosť platenia poistného okrem ročnej splátky aj štvrťročne alebo polročne. Pri všetkých poisteniach uzatvorených od apríla 2015 platí zákon, podľa ktorého poistenie zanikne nezaplatením poistného do 1 mesiaca od doby splatnosti a zároveň si nemusíte novú zmluvu uzatvoriť v rovnakej poisťovni. Avšak takéto riešenie nie je úplne bezproblémové. Problémom je práve spomínaná doba 1 mesiaca. V prípade dopravnej nehody počas tejto doby má poisťovňa nárok vymáhať poistné plnenie od Vás v plnej výške. Čiže ak platíte napríklad štvrťročne a rozhodnete sa ukončiť zmluvu po prvom štvrťroku nezaplatením, tak najlepšie spravíte, ak 4. mesiac necháte auto odstavené. Problém je aj s potvrdením o bezškodovom priebehu.

Rozšírené havarijné poistné riziká v zahraničí


Základné poistenie auta však nie je jediným typom, ktorý môže mať krátkodobé možnosti. Okrem toho sa vodiči zaujímajú o havarijný produkt, hlavne ak sa chystajú na cestu do zahraničia. Či už ide o pracovné nasadenie alebo o cestu na dovolenku, pripoistiť si vozidlo na rizikovejšie udalosti sa určite oplatí. Hoc to bude len na pár dní. V prípade vzniku nepríjemnej udalosti si tým ušetríte kopec nervov a hodín stresu, pretože za vás všetko vybaví poisťovňa. Samozrejme, ak im dáte vedieť, že ste sa v takej situácii ocitli.

Na rozdiel od PZP, krátkodobé havarijné poistenie do zahraničia si môžete uzatvoriť aj na jeden deň. Jednotlivé poisťovne ponúkajú zvýhodnené možnosti, v rámci ktorých základné cestovné poistenie človeka poistne ochraňuje aj auto. Prípadne si ho môžete za veľmi výhodnú tarifu zakomponovať priamo do cestovnej poistnej zmluvy. Túto možnosť vám ponúka krátkodobé poistenie napríklad v Union, kde by ste za pripoistenie auta na jeden deň zaplatili od 1,60 eura. Náhradné vozidlo vám vedia zabezpečiť aj na 10 dní, zabezpečenia opravu v autorizovanom servise atď. Okrem toho môžete využiť možnosť poistiť sa v Generali, Onlii, Wüstenrot,  Allianz, Uniqua atď.


Dôležité články, návody a informácie k témeKto je sprostredkovateľom poistenia?


Sprostredkovateľom poistenia je firma Netfinancie. Kontakt je možný nasledujúcimi spôsobmi:

Telefonicky

V dňoch: Pondelok – Piatok
Čas: 08:00-17:30

Na čísle:
0850 555 000

Sídlo
Netfinancie, s.r.o.
Radničné námestie 1
902 01 Pezinok
IČO: 36 653 322
DIČ: 202 221 6482

IBAN: SK90 7500 0000 0040 0467 0392