Pomoc s online poistením

OTVORIŤ PZP KALKULAČKU
Interiér starého auta - veterána

PZP na historické vozidlo / veterána

Máte vo svojej garáži dopravný prostriedok, ktorý síce využívate len zriedkavo, ale nechcete porušovať zákon? Robíte správne, pretože povinnosť uzatvoriť si výpočet PZP ceny kalkulačkou sa týka aj historických vozidiel resp. veteránov. Dôležité asi bude definovať tieto dva pojmy, ktoré sú vlastne synonymami. Nie každé staré auto sa stáva automaticky historické. V rámci článku sa dozviete aj to, či každá poisťovňa poskytuje toto zabezpečenie na tento typ vozidiel. Začnime teda charakteristikou významu.

Ako ho definovať?

Aby vozidlo spadalo do tejto klasifikácie, je potrebné, aby spĺňalo hneď niekoľko podmienok. Pokiaľ splníte všetky, tak si v pokoji môžete požiadať o PZP na historické vozidlo. Prvou podmienkou je, aby bolo staršie ako 30 rokov. To ale hneď nezaručuje, že sa váš automobil môže zaradiť k veteránom. Preto, druhým predpokladom je, že musí byť zaregistrované v Medzinárodnej organizácii historických vozidiel, známej pod skratkou FIVA. Takisto ich vonkajší a vnútorný vzhľad musí byť čo najvernejší originálu. To znamená, že nie sú prípustné žiadne radikálne zmeny tvaru alebo vnútorného vybavenia. Existujú aj výnimky, ale aby si vozidlo zachovalo štatút historickej pamiatky (a tým aj zvýhodnené PZP), musí to schváliť aj vyššie zmienená organizácia.

Historické vozidlá bežnú premávku veľmi nemajú v krvi a vyskytujú sa v nej len sporadicky, preto sa tomu riadne prispôsobí aj cena PZP. Tá nemôže byť na takej úrovni ako autá, ktoré sú používané dennodenne. Každý vie, že skvost sa z „ochranného pásma“ vyťahuje len zriedkavo, a to aj tak len na zrazy alebo iné špeciálne akcie. To znamená, že len niekoľkokrát do roka.

Prečo si aj na zriedkavo používaného veterána uzatvoriť PZP?

Škodové udalosti a dopravné nehody sa nevyhýbajú ani historickým vozidlám, ktorým sa preto odporúča taktiež si uzatvoriť PZP. Hoci ste na cestách len párkrát v roku, škrabanček, ťuknutie prípadne väčšia udalosť nie sú automaticky vylúčené. Predsa len prispôsobenie  a citlivosť bŕzd či plynu je u starších áut úplne iné. Preto, ak často jazdíte na nových autách a svoju motorovú cennosť vytiahnete len príležitostne, je pravdepodobné, že reakcia bŕzd bude pomalšia a tým rýchlo privodíte kolíznu udalosť.

Ak sa teda nechcete podieľať svojpomocne na oprave následkov vzniknutej udalosti, je vždy lepšie si povinné zmluvné poistenie uzatvoriť aj na historické vozidlo. Nejde totiž len o to, že daný prostriedok má pre vás možno veľkú citovú hodnotu. Takéto prostriedky majú reálne vysokú finančnú hodnotu (vyššiu než niektoré nové autá) a preto by vás nepotešil fakt, kebyže vám ho niekto poškodí. Iný problém sú aj raritné súčiastky atď.

Ani pokuty nemusia tieto vozidlá obísť. Policajné hliadky majú právo skontrolovať, či vášho veterána riadite v súlade so zákonom alebo nie. Ak nie, niekoľko stoeurová pokuta vás pravdepodobne neminie. A to stále len v tom lepšom prípade…

Ako sme už vyššie naznačili, nemusíte sa báť, žeby bola cena povinného zmluvného poistenia za historické vozidlo neprimerane vysoká. Bude zodpovedať tomu, aké nebezpečenstvo skutočne na cestách predstavujete. Keďže si s takýmto autom vyjdete len zriedkavo, tak poistné väčšinou predstavuje ¼ z ročného poistného klasického vozidla. To by znamenalo, že toto zabezpečenie by vás vyšlo len na niekoľko eur, pokiaľ máte klasickú značku. Ak má vaše historické vozidlo špeciálnu značku, cena PZP bude ešte nižšia a predstavovať bude približne 1/12 sumy klasického poistného. Okrem toho môžete získať mnoho bonusov a zliav, napr. aj za bezškodový priebeh.

Ako získať tú najvýhodnejšiu ponuku?

Pokiaľ hľadáte to najlacnejšie PZP na vaše historické vozidlo, poradíme vám, že na našej stránke si môžete urobiť bezplatné porovnanie vašich ponúk. Zadáte len niekoľko informácii, ktoré vám automaticky vygenerujú vaše možnosti. Na trhu totiž neposkytujú toto konkrétne zabezpečenie všetky poisťovacie spoločnosti. Vďaka online PZP kalkulačke sa môžete dozvedieť, ktoré vám to umožňujú prípadne hneď o nejakú ponuku požiadať. Žiadne telefonické či osobné zisťovanie. Všetko si vybavíte z vášho domova.

Ako ste sa mohli dočítať, ani používanie tejto skupiny dopravných prostriedkov nie je dobré podceňovať. Skúste sa o vašich ponukách PZP na historické vozidlo informovať u rôznych poisťovateľov, napr. Allianz, Union, UNIQUA, Wüstenrot atď. Prípadne si môžete urobiť online porovnanie PZP viacerých ponúk vypísaním jedného formulára aj na našej stránke. Ten vám hneď povie na čom ste.


Kto je sprostredkovateľom poistenia?


Sprostredkovateľom poistenia je firma Netfinancie. Kontakt je možný nasledujúcimi spôsobmi:

Telefonicky

V dňoch: Pondelok – Piatok
Čas: 08:00-17:30

Na čísle:
0850 555 000

Sídlo
Netfinancie, s.r.o.
Radničné námestie 1
902 01 Pezinok
IČO: 36 653 322
DIČ: 202 221 6482

IBAN: SK90 7500 0000 0040 0467 0392