Pomoc s online poistením

OTVORIŤ PZP KALKULAČKU
Nezaplatili ste poistenie? Máte problém!

Pokuta za nezaplatenie PZP

Dnešný príspevok venujeme každému, koho daná problematika zaujala natoľko, že sa chce o sankciách za neuzatvorenie resp. za neplatné PZP dozvedieť aj niečo viac. Málokto si uvedomuje, že za jazdu bez platnej bielej alebo zelenej karty hrozia pomerne vysoké pokuty, nehovoriac o tom, že ide o zákonnú povinnosť, ktorá sa aplikuje skoro na všetky dopravné vozidlá. Výsledná cena sa vás môže dotknúť o to viac, pokiaľ ste si toto zabezpečenie neuzatvorili z finančných dôvodov. Skutočne, na cestách sa neoplatí jazdiť nepoistenými motorovými vozidlami, pretože ich sankcionovanie môže byť niekoľkonásobne vyššie než je ich ročná sadzba, o čom sa dočítate aj nižšie.

Nielen cestné priestupky sa pokutujú

Aby ste v tom mali jasno, pokuta za jazdu teda nemusí byť len rýchlostného charakteru alebo prameniaca z iného cestného priestupku, ale policajná hliadka si na vás môže zgustnúť aj pri bežnej kontrole vozidla, kedy nebudú kontrolovať len platnú technickú a emisnú kontrolu, ale pokutovať vás môžu aj za to, že máte neplatné alebo nezaplatené PZP, prípadne sa bielou a zelenou kartou neviete vôbec preukázať.

Ak vás nepokutovali hneď, nemali by ste si ešte vydýchnuť

Pokiaľ ste aj vy využívali vaše auto resp. iné vozidlo bez platného PZP, ale pokuta vás obišla, na jednej strane si poviete, že ste mali šťastie, no na druhej strane vás však môže prekvapiť dodatočné pokutovanie a to aj tri roky po tom, čo sa daná skutočnosť stala. Keďže by išlo z vašej strany o porušenie zákona, nemali by ste sa tomu až tak čudovať.

Výška pokuty za neplatenie PZP činí až 3319,40 eur, avšak k tejto čiastke budete musieť pripočítať aj sumu za uzatvorenie novej poistnej zmluvy, pokiaľ ju stále nemáte. Uvedená suma sa však týka len takého prípadu, keď ste jazdili bez platného povinného zmluvného poistenia, ale škodu ste nikomu nespôsobili. Ak by ste spôsobili nejakú dopravnú nehodu, niekomu poškodili zdravie, nedajbože zavinili smrť, želali by ste si, aby suma bola postavená na takej nízkej úrovni. Za uvedených okolností môžete zaplatiť státisíce až milióny eur, čo vám zničí celý život. Takže 80 eurové ročné poistné by ste mali s radosťou oželieť.

Slovenským pokutám za nezaplatenie PZP by ste sa mohli len tešiť. Pokiaľ vás pristihnú zahraničné zložky, môžete jednorazovo prísť o tisíce eur alebo rovno aj o celé vozidlo. Pokuta za neuzatvorenie a nezaplatenie PZP vás neobíde ani vtedy, ak svoje auto alebo vozidlo využívate len príležitostne. Ak si túto skutočnosť uvedomujete, vozidlo je lepšie dočasne vyradiť z evidencie.

Potrebujete ukončiť súčasnú zmluvu?Chcete zmluvu s vašou súčasnou poisťovňou ukončiť?

Pokiaľ je pohnútka na nezaplatenie PZP toho rázu, že chcete ukončiť spoluprácu medzi vami a danou spoločnosťou, skutočne to nie je múdre riešenie, pretože situácia sa takto ľahko vyriešiť nedá a vy by ste sa mohli dostať do väčších problémov nielen s poisťovňou, ale aj so zákonom, a jedným z tých problémov by bola aj bloková pokuta. Opäť platí to, ako v predchádzajúcom prípade, že ak by ste spôsobili nejakú poistnú udalosť, poisťovňa vás môže, ľudovo povedané, zaprieť a vy budete musieť všetko hradiť z vlastného vrecka.

Ak si myslíte, že túto situáciu máte pod kontrolou, lebo ste si uzatvorili poistnú zmluvu v inej poisťovni, netešte sa predčasne. Pokiaľ sa majú veci tak, že ste ju najprv uzatvorili v inej poisťovni a „len“ ste nezaplatili poistné, zmluva uzatvorená inde, hoc ste už tam aj poistné zaplatili, je neplatná. Takže opäť sa musíte vrátiť k predchádzajúcej poisťovni, poistné do konca poistného obdobia riadne zaplatiť a tým spôsobom prečkať stanovenú výpovednú lehotu, ktorá býva od 1 do 3 mesiacov. Ak by vám ale táto možnosť prišla nevhodná a vašu aktuálnu poisťovaciu spoločnosť chcete opustiť skôr, radšej to urobte oficiálnou cestou, akou je písomná výpoveď a nie detinské nezaplatenie PZP.

Uzatvárate poistnú zmluvu online?

Pokiaľ uzatvárate vaše PZP online, pokuta vás taktiež neminie, aj keď by ste si mohli myslieť, že systém sa dá „okabátiť“. Ako iste viete, zmluva uzatvorená týmto spôsobom vzniká vtedy, keď zaplatíte poistné a nie podpisom, ako by to bolo priamo v pobočke. Avšak dočasnú bielu kartu máte online spôsobom k dispozícii skoro hneď po tom, čo žiadosť odošlete. Keďže platí väčšinou 30 dní, niektorí chytráci si myslia, že si môžu po uplynutí tejto doby uzatvárať stále nové a nové poistné zmluvy bez toho, aby nejaké poistné vôbec zaplatili.

Platnosť dočasnej bielej karty nemusí byť totožná s dátumom splatnosti poistného. To sa väčšinou pohybuje od  7 do 15 dní, preto ak ho v tej dobe neuhradíte a spôsobíte dopravnú nehodu alebo inú škodovú udalosť, nemali by ste sa čudovať, že spôsobenú škodu budete hradiť sami. Ak sa online poistíte aj v inej / druhej spoločnosti, zákon nariaďuje poistné tohto produktu riadne zaplatiť, za predpokladu, že ste prvý nezaplatili.

Ak ale prešvihnete lehotu splatnosti neúmyselne, poisťovňa vám samozrejme zašle o tomto fakte upozornenie. Mohlo sa stať aj to, že ste poistné riadne zaplatili, ale poisťovňa platbu jednoducho nezaevidovala. V tom prípade je potrebné im zaslať buď poštou alebo mailom kópiu dokladu o zaplatení.

Stačí na preukázanie sa o aktuálnosti poistnej zmluvy biela a zelená karta?

Veľmi by nás zaujímalo, kde sa nachádza epicentrum tvrdenia, že k týmto dokladom musíte pri kontrole vozidla policajnou hliadkou pridať aj doklad o zaplatení. Nie je to tak. Jediným relevantným dokladom o tom, že poistnú zmluvu máte uzatvorenú sú biela a zelená karta, pričom je na nich presne určená doba platnosti. Pokiaľ je vaše PZP neplatné alebo nezaplatené, policajné zložky to nemajú ako overiť a pokuta by vás čakala jedine v prípade, že spôsobíte škodovú udalosť, pri ktorej sa tento fakt zistí.

Kto vymáha?

Pokutu za jazdu autom alebo iným vozidlom bez platného PZP na podnet kancelárie vymáha Okresný úrad spolu s Políciou, pričom pri problémových prípadoch môžu využiť aj služby exekútora. Majiteľ daného vozidla je povinný do 7 dní odo dňa prevzatia výzvy doručiť doklad o existencii poistnej zmluvy v danom období. Ak sa preukážete, finančného sankcionovania sa báť nemusíte.


Kto je sprostredkovateľom poistenia?


Sprostredkovateľom poistenia je firma Netfinancie. Kontakt je možný nasledujúcimi spôsobmi:

Telefonicky

V dňoch: Pondelok – Piatok
Čas: 08:00-17:30

Na číslach:
033 240 00 02
0911 696 920
0918 462 422
0948 197 625

E-Mail
[email protected]

Skype ID
netfinancie.sk

Sídlo
Netfinancie, s.r.o.
Radničné námestie 1
902 01 Pezinok
IČO: 36 653 322
DIČ: 202 221 6482
IČ DPH: SK 202 221 6482

IBAN: SK90 7500 0000 0040 0467 0392