Pomoc s online poistením

OTVORIŤ PZP KALKULAČKU
Ste poľnohospodár a vlastníte traktor?

PZP na traktor

Keďže traktor je motorové vozidlo s prístupom na cestné komunikácie, samozrejme potrebuje PZP porovnanie. Veď škoda spôsobená traktorom môže byť taká istá, ak nie aj väčšia, ako škoda spôsobená osobným automobilom. Uzavrieť ho, je presne tak jednoduché ako pri ostatných motorových vozidlách pomocou online kalkulačky.

Traktor, z latinského slova tractor, doslova znamená – ťahač, a môžeme ho teda definovať ako motorové vozidlo, slúžiace predovšetkým k ťahu, ale i k noseniu, tlačeniu a pohonu poľnohospodárskych strojov. Využívame ho hlavne v poľnohospodárstve a pri lesných prácach. Je to skvelý pomocník na nerovných a nespevnených terénoch, používa sa aj pri údržbe ciest a rôznych stavebných prácach.

Obvykle má štyri kolesá, ale poznáme aj špeciálne pásové traktory – pasáky, nie nepodobné tankom. Sú vhodné na pohyb v náročnejších terénoch a pri stúpaní do vyšších svahov.

Asi najznámejšou značkou v rámci Česko – Slovenska je Zetor. Hneď po vojne, v roku 1946 opustili závod Zbrojovky Brno prvé traktory tejto legendárnej značky. Na cestách sa ale môžeme stretnúť aj s traktormi iných svetových značiek ako John Deere, Massey Ferguson, Lindner, New Holland, JCB či dokonca Belarus a Lamborghini.

Každé motorové vozidlo evidované na Slovensku musí mať pridelené číslo, takzvané evidenčné číslo vozidla /EČV/. Toto číslo spolu s tabuľkou vydáva okresný dopravný inšpektorát. Od 1. januára 2013 tomu podliehajú všetky vozidlá s technickým preukazom. Evidenčné číslo tvoria písmená a čísla. Prvá dvojica písmen označuje okres, v ktorom bolo EČV vydané.

Kolos akým traktor nesporne je, môže pri nehode napáchať riadne škody, či už na majetku alebo na zdraví, pokiaľ však nie je zmluvne chránený pred rizikom, všetky náklady spojené s odškodnením potom spadajú na vás, ako na majiteľa vozidla. Hoci je traktor špeciálne vozidlo, ktoré sa na ceste vyskytuje minimálne, určite ste už zažili kolóny na ceste, ktoré pomalší traktor spôsobil, je to dané tým, že presun na svoje pracovisko je možný len a len po cestných komunikáciách a tým sú traktory vystavené úplne rovnakým rizikám ako ostatné motorové vozidlá, účastníci cestnej premávky.

A teda povinnosť uzatvoriť PZP zo zákona platí aj pre traktor a jeho kategórie:

T – kolesové traktory

 • T1 – traktory s najväčšou možnou konštrukčnou rýchlosťou do 40 km za hodinu, minimálny rozchod kolies aspoň 1,15 metra, prevádzková hmotnosť viac ako 600 kilogramov, svetlá výška* maximálne 1 meter
 • T2 – traktory s konštrukčnou rýchlosťou do 40 km/h, rozchod kolies do 1,15 m, prevádzková hmotnosť viac ako 600 kg, svetlá výška max. 0,6 m
 • T3 – konštrukčná rýchlosť do 40 km/h, prevádzková hmotnosť do 600 kg
 • T4 – špeciálne kolesové traktory s najväčšou konštrukčnou rýchlosťou do 40 km/h, tieto sú rozdelené na traktory s veľkou svetlou výškou /to znamená, traktor v pracovnej polohe má svetlú výšku meranú kolmo na rady plodín viac ako 1 meter/ – pre lepšiu predstavu, môže to byť traktor využívaný vo vinohrade, podvozok sa môže pohybovať rovnobežne s plodinami, dokonca i nad nimi, traktory s malou svetlou výškou /merané od zeme s použitím normálnych pneumatík/ do 0,85 m – traktory prispôsobené práci v ťažkých terénoch ako napríklad v lese, s nosným rámom, s jedným alebo viacerými vývodovými hriadeľmi a najväčšia prípustná celková hmotnosť je 10 ton, a traktory s nadmernou šírkou – veľkorozmerné traktory, určené na prácu na veľkých plochách
 • T5 – kolesové traktory s konštrukčnou rýchlosťou viac ako 40 km za hodinu

*svetlá výška vozidla je vzdialenosť od zeme po najnižší bod nápravy

C – pásové traktory

 • pohybujú sa a riadia pomocou pásov
 • kategórie C1 až C5 sú obdobné ako T1 až T5

R – prípojné vozidlá za traktor

 • R1 – súčet hmotností prípojných vozidiel v rámci nápravy nepresahuje 1,5 tony
 • R2 – súčet hmotností je viac ako 1,5 tony a menej ako 3,5 tony
 • R3 – súčet hmotností viac ako 3,5 t a menej ako 21 t
 • R4 – súčet hmotností presahuje 21 ton

Každá  týchto kategórií má svoju najväčšiu konštrukčnú rýchlosť a to :

 1. pre prípojné vozidlá s maximálnou konštrukčnou rýchlosťou 40 kilometrov za hodinu
 2. pre prípojné vozidlá s konštrukčnou rýchlosťou väčšou ako 40 km/h

S – ťahané vymeniteľné stroje za traktor

Zetor alebo vlastne vyrobený, bez poistenia ani na krok

 • S1 – súčet prípustných hmotností na nápravu neprevyšuje 3,5 tony
 • S2 – súčet prevyšuje 3,5 t

Plus platí najväčšia konštrukčná rýchlosť platí ako v predošlej kategórii.

Uzavrieť PZP pre traktor, či malotraktor je jednoduché. Pomocou online kalkulačky sa zorientujete medzi všetkými dostupnými možnosťami na našom trhu, vrátane ceny poistenia. Stačí pravdivo vyplniť formulár, samozrejme stále nezáväzne s vašimi údajmi a údajmi o vašom motorovom vozidle, teda traktore. Ak si vyberiete zo širokej ponuky poistení, a nájdete práve tú, ktorá vám najviac vyhovuje, potvrdíte vybranú ponuku a následne len doplníte pár údajov. Takmer vzápätí obdržíte emailom dočasnú bielu kartu, návrh poistnej zmluvy a jej podmienky. Tiež obdržíte aj informácie, na aký účet a kedy je potrebné poistku zaplatiť. Následne po zaplatení, vám príde originál bielej karty, ktorou sa preukážete pri kontrolách a ktorá prispeje k dobrému pocitu bezpečia z poisteného vozidla.

Máte malotraktor a nie ste si istí, či sa povinné poistenie vzťahuje aj naň? Prípadne ste si podomácky vytvorili pojazdný stroj, ktorý nemá pridelené EČV ale niekedy s ním plánujete vyraziť na cesty?

Základnou podmienkou pre jazdu po ceste je technická spôsobilosť vozidla – čiže predmetné vozidlo má osvedčenie o evidencii alebo technické osvedčenie /vydáva sa pre vozidlá, ktoré nemusia byť povinne evidované a nemusia mať poznávacie značky/.

Od 1. septembra 2013 musia mať tieto podomácky vyrobené vozidlá pridelené špeciálne EČV typu C. Toto číslo môžu získať len tie vozidlá, ktoré neboli schválené na premávku a používajú sa v poľnohospodárstve alebo lesnom hospodárstve, nemusia spĺňať žiadne technické požiadavky ako je to pri ostatných vozidlách.

Traktor je asi najznámejší špeciálny dopravný prostriedok, s ktorým sa stretávame bežne na našich cestách. Nie každý majiteľ traktora si však uvedomuje, že bez uzavretého PZP riskuje, že pri náhodnej dopravnej kolízii s iným vozidlom môže spôsobiť veľkú škodu, či už na zdraví alebo majetku. Pred finančnou stratou, ktorá vplýva z toho, že absentuje PZP, vás ochráni jedine rýchle uzavretie zmluvy o povinnom poistení vozidla a to zadarmo a nezáväzne online, až pokým si nevyberiete to svoje najvýhodnejšie a povedzme aj najlacnejšie poistenie pomocou kalkulačky.


Kto je sprostredkovateľom poistenia?


Sprostredkovateľom poistenia je firma Netfinancie. Kontakt je možný nasledujúcimi spôsobmi:

Telefonicky

V dňoch: Pondelok – Piatok
Čas: 08:00-17:30

Na číslach:
033 240 00 02
0911 696 920
0918 462 422
0948 197 625

E-Mail
[email protected]

Skype ID
netfinancie.sk

Sídlo
Netfinancie, s.r.o.
Radničné námestie 1
902 01 Pezinok
IČO: 36 653 322
DIČ: 202 221 6482
IČ DPH: SK 202 221 6482

IBAN: SK90 7500 0000 0040 0467 0392