Pomoc s online poistením

OTVORIŤ PZP KALKULAČKU
Lieky

Vplyv choroby na riadenie vozidla

Nie je nič nezvyčajné, keď chorí ľudia chodia do spoločnosti miesto vyležania choroby v posteli. Idú takto do práce, aj keď majú nachladenie alebo chrípku. Bez výčitiek si takto sadnú za volant a trúfnu si aj na dlhšie cesty. Málokto si však uvedomuje riziko takéhoto počínania. Riadenie vozidla počas choroby je nebezpečné. Prečo? Riziko tkvie v tom, že reakcie chorého vodiča sú na rovnakej úrovni ako u vodiča, ktorý pred jazdou konzumoval alkohol. Preto by ste šoférovanie mali nechať len na ozaj najnutnejšie prípady.

Bezpečné šoférovanie nie je len o výborných znalostiach dopravných značiek a všetkých pravidiel cestnej premávky. Je aj o tom, aby ste za volant sadali v bezproblémovej kondícií, ale aj nálade. Choroba, stres a nervozita môže ľahko privodiť dopravnú nehodu. V prípade nachladnutia, alebo chrípky, môže k takejto situácií dôjsť veľmi ľahko.

Riadenie vozidla počas choroby dôrazne zvážte

Ako už bolo povedané – vodičské schopnosti chorého vodiča s nachladnutím alebo chrípkou sú niekde na úrovni vodiča pod vplyvom alkoholu. V prípade nachladnutia jeho stav je podobný s človekom, ktorý má v krvi 0,2 až 0,3 promile alkoholu. Avšak pri chrípke je to až niekde na úrovni 2 promile! Takýto stav má jednoznačný vplyv na bezpečnosť na ceste. Pri takýchto ochoreniach dochádza k celkovej únave a spomaleniu organizmu. Okrem toho sa počas choroby často používajú lieky na potlačenie ich príznakov, pričom v príbalovom letáku sa dozviete skutočnosti, ktoré môžu mať veľmi negatívne dôsledky na vedenie vozidla. Niektoré kvapky proti kašľu a iné voľno-predajné lieky proti nachladnutiu vedú k únave a obsahujú taktiež kodeín, ktorý má negatívny vplyv na reakčné schopnosti pri vedení vozidla.

Možno sa to javí ako banálna záležitosť, ale aj samotné kýchnutie môže výrazne navýšiť riziko vzniku dopravnej nehody. Pri kýchnutí máme zatvorené oči a nesledujeme cestnú premávku, pričom tento pohyb nevieme ovplyvniť. Takéto zatvorenie očí trvá aj 2 sekundy, čo pri rýchlosti vozidla 50 km/h znamená prejdených 30 metrov, pri rýchlosti 90 km/h už ide dokonca o 50 metrov! Takáto vzdialenosť už nie je zanedbateľná, hlavne ak ide o situáciu, kde pribrzďujeme alebo sa snažíme vyhnúť cyklistovi na ceste.

Pred sadnutím si za volant by sme mali jednoznačne zvážiť a objektívne posúdiť svoj zdravotný stav. V prípade choroby by ste mali vozidlo použiť len v ozaj nutných prípadoch, ako je napríklad návšteva lekára, lekárne, alebo pokiaľ ide o ozaj krátke vzdialenosti. Určite bude mať pre vás pozitívnejší účinok pár dni v posteli a s čajom ako sedenie a cestovanie v aute. Nezabúdajte, že takto ohrozíte nie len seba, ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky. Taktiež zvážte uzatvorenie najlepšieho PZP online.