Pomoc s online poistením

OTVORIŤ PZP KALKULAČKU

Rizikové činnosti pri riadení vozidla

Pri riadení vozidla by sme sa mali chovať rozvážne a hlavne zodpovedne. A teda tak, aby sme neohrozili seba, svojich spolujazdcoch, ale ani iných účastníkov cestnej premávky. Aj tí najvzornejší vodiči sa niekedy neubránia niektorej z činnosti, ktorá za volant jednoznačne nepatrí. V tu chvíľu si neuvedomíme, že aj behom tých pár sekúnd dôjde k zníženiu pozornosti, čo môže mať fatálne následky. Preto nie je prekvapujúci fakt, že nevenovanie sa riadeniu vozidla je najčastejšou príčinou vzniku dopravných nehôd. Aké činnosti dokážu najviac odpútať našu pozornosť?

Manipulácia s navigáciou

Satelitná navigácia (označovaná aj ako GPS) dokáže výrazne odbremeniť vodiča a ušetriť čas s navigovaním po neznámych miestach. Nie je viac nutné používať papierové mapy, hľadať rôzne alternatívne trasy, ale ani premýšlať nad tým, ako sa vyhnúť napríklad kolone alebo práci na ceste. V niektorých situáciach však navigácia nemusí byť len dobrý sluha. Ovládanie a manipulácia s prístrojom navigácie je podľa najnovších štúdií považovaná za najnebezpečnejšiu činnosť, ktorá odvádza pozornosť vodičov. Dokonca viacej ako písanie SMS.

Porovnateľne nebezpečné dokáže byť ovládanie čohokoľvek iného – klimatizácie, vyhrievania sedadiel, rádia atď.

Mobilný telefón

Smartfóny sa stali neoddeliteľnou súčasťou nášho bežného života. Problémom je to, že niektorí z nás ho neodložia ani za volantom. Chceme byť stále v spojení s okolitým svetom – čítame SMS, odpovedáme na ne, telefonujeme so svojimi priateľmi, zdieľame statusy na sociálnych sieťach. Všetko z menovaných činnosti vyžaduje pozornosť vodiča a jeho sústredenie, ktoré by mal v tú chvíľu venovať riadeniu vozidla.

Telefonovanie počas šoférovania zvyšuje riziko vzniku dopravnej nehody o 5,5-krát, v porovnaní s vodičom, ktorý je plne sústredený na cestu pred sebou. Dokonca sa dá tento zlozvyk telefonovania prirovnať k jazde pod vplyvom alkoholu. Preto sa nemôžeme diviť, že používanie telefónu za volantom je brané ako dopravný priestupok, ktorý je náležite sankcionovaný.

Fajčenie

Mohlo by sa zdať, že šoférovanie s cigaretou v ruke je vcelku pohodlné. Avšak to sa môže okamžite zmeniť, ak ohorok dopadne na nohy vodiča, prípadne na sedačku alebo pod ňu. Šofér v snahe zabrániť vzplanutiu sa začne venovať iným veciam ako situácii na ceste pred ním.

Jednoznačným riziko je aj vyhadzovanie špakov priamo z okna auta. Jednak sa jedná o znečistenie životného prostredia, ale zároveň tým vzniká riziko požiaru. Hlavne v letných mesiacoch keď sa okolo vozovky nachádza množstvo suchej vegetácie.

Jedenie a pitie

Dokonca ani manipulácia s jedlom alebo tekutinami sa nemusí skončiť šťastne. Konzumácia rôzneho rýchleho občerstvenia, otváranie plechoviek alebo plastových fľašiek… pri týchto situáciach mnohokrát úplne púšťame volant z ruky, prípadne ho „držíme“ nohou. Nie je nutné vysvetľovať z toho plynúce riziko. Je preto určite rozumnejšie si vychutnať jedlo v odstavenom vozidle. Pitie môžete vyriešiť aj používaním slamky.

Líčenie sa

Mnoho dám občas využije spätné zrkadlo k úprave svojho make-upu počas jazdy. Takéto počínanie je určite nerozumné a mali by ste s tým počkať až kým nedorazíte do cieľa vašej cesty.

Hlasná hudba

Pre väčšinu z nás je počúvanie hudby počas jazdy samozrejmosťou. Ako teda môže hlasná hudba ovplyvniť bezpečnosť jazdy? Je to tým, že hlasná hudba negatívne ovplyvňuje priestorové vnímanie a tým skreslí odhad vzdialenosti a rýchlosti. Taktiež dochádza k situáciám, kde vplyvom hlasitej hudby nebudete počuť húkanie hasičov, záchranky alebo policajtov.

Najbezpečnejšie je vždy zastaviť

Ak z akýchkoľvek dôvodov musíte urobiť akúkoľvek z hore menovaných činností, tak vždy je bezpečnejšie a istejšie zastaviť vozidlo. Následky, ktoré môžu vyplynúť z dopravnej nehody, za tých pár ušetrených sekúnd alebo minút určite nestoja. Nezabúdajte aj na fakt, že ak ste vinníkom dopravnej nehody, tak škodu na vlastnom vozidle z PZP nepreplatíte, na to slúži práve havarijné poistenie. Avšak v mnohých prípadoch sú mnohé z menovaných činností vo výluke PZP, takže ani v takomto prípade nepoľavujte vo svojej opatrnosti.