Pomoc s online poistením

OTVORIŤ PZP KALKULAČKU
Pripútanie sa bezpečnostným pásom

Prečo sú bezpečnostné pásy a pripútanie sa dôležité

Denne dochádza na slovenských cestách k dopravným nehodám. Bohužiaľ, tieto nehody sú mnohokrát sprevádzané aj s ujmou na zdraví, v najhorších prípadoch dochádza k usmrteniu. V mnohých prípadoch by sa dalo týmto následkom veľmi jednoducho predchádzať. Stačilo by dodržiavať zásady bezpečnej jazdy, ako je napríklad pripútanie sa.

Povinnosť pripútať sa stanovuje zákon nie len pre vodičov, ale aj pre všetky osoby, ktoré cestujú vo vozidle. Avšak zákon by nemal byť ten hlavný dôvod k používaniu bezpečnostných pásov. V prvom rade by sme mali brať ohľad na vlastné zdravie a živote. Avšak zavedenie tejto povinnosti aj do zákonov malo preukázateľný efekt, tak ako malo svoj efekt aj zavedenie povinného zmluvného poistenia. V štatistikách jasne vidieť pokles dopravných nehôd s ťažkým zranením, prípadne smrteľnými úrazmi, po zavedení povinnosti pripútať sa.

Jazdím opatrne a nikdy som nemal dopravnú nehodu

Je ale nutné počítať s tým, že vždy sa nájdu ľudia, ktorí zbytočne riskujú a ohrozujú nie len svoj život, ale aj životy ostatných účastníkov cestnej premávky. Tým, že sa nepripútajú, dokonca ohrozujú aj zdravie ostatných ľudí vo vozidle. To platí hlavne pre cestujúcich na zadných sedadlách.

Čo sa deje s nepripútaným človekom počas dopravnej nehody

Ak si myslíte, že práve vám sa nič nemôže stať, tak to je veľmi ľahkomyseľné a nezodpovedné. Akonáhle si sadnete do vozidla, tak prvé čo urobíte, je zapnutie si bezpečnostných pásov. Ak to nie je váš prípad, tak si prečítajte, čo sa vám môže stať. Je nutné aby ste si čím skôr uvedomili význam bezpečnostných pásov.

V prípade nárazu dôjde k takmer okamžitému zastaveniu vozidla. To ale nie je prípad ľudského tela a iných nepripevnených vecí v aute. Človek, ktorý má zapnutý pás, zostane na svojom mieste. Nepripútaný človek bude pokračovať ďalej v smere jazdy rovnakou rýchlosťou akú malo vozidlo tesne pred nárazom. V takejto rýchlosti narazí do čelného skla, palubnej dosky, volantu alebo iných častí vozidla. Takýto náraz môže spôsobiť od od drobných poranení a zlomenín až vážne poranenie tváre, mozgu, rebier, srdca alebo iných životne dôležitých orgánov.

Vedeli ste o tom, že náraz hlavou do čelného skla v rýchlosti 50 km/h je porovnateľný ako pád z tretieho poschodia? Ak budete mať bezpečnostný pás, tak sa vám s najväčšou pravdepodobnosťou nič vážne nestane. Pri veľmi prudkom zastavení vozidla z 50 km/h sa hmotnosť vášho tela znásobí až šesťdesiatkrát! A práve do takejto rýchlosti je účinok bezpečnostných pásov najväčší.

Ako sa bezpečne a správne pripútať

Pre správnu funkciu bezpečnostných pásov je nutné dbať na ich správne použitie. Je dôležité, aby tieto vedomosti vštepovali rodičia aj svojim deťom. Práve od toho môže raz závisieť ich zdravie, alebo aj život. Zapnutie pásov vám zaberie dve sekundy. A práve tieto dve sekundy vás môžu zachrániť. Majte to na pamäti, keď si budete sadať do auta

Bezpečnostný pás sa upevňuje cez rameno a hruď, v žiadnom prípade nesmie ísť cez krk. Taktiež si ho nikdy nedávajte za chrbát. Ak vás tlačí, tak ho povoľte. V novších autách je pás možné vhodne nastavovať a regulovať tak, aby sa nedotýkal krku. Dôležité je aj to, aby ste pod pás nedávali žiadne predmety. Mohli by vás zraniť. Ide hlavne o rôzne tašky, kabelky alebo aj ruksaky. V prípade dopravnej nehody by mohli spôsobiť poranenie.