Pomoc s online poistením

OTVORIŤ PZP KALKULAČKU
Idete na dovolenku autom?

Poistenie auta v zahraničí

Dnešný príspevok bude venovaný nie celkom medializovanej téme, a tým je poistenie auta v zahraničí. Z vlastnej skúsenosti a niektorí aj z našich predchádzajúcich článkov vedia, že poistiť si vozidlo je u nás povinnosťou každého jeho majiteľa (samozrejme, pokiaľ je vozidlo používané). Mnohí si myslia, že to, čo platí na Slovensku, neplatí inde a svojvoľne si to aplikujú aj na rôzne zákonom stanovené povinnosti.

Mylne sa domnievajú, že túto povinnosť nepotrebujú, keď vidia, že sa ich poistná zmluva u nás blíži ku koncu, ale zároveň vedia, že v čase jej skončenia budú aj tak mimo nášho územia. Zabezpečenie dopravného prostriedku je nutné všade vo svete a jeho existenciu pri prípadnej kontrole vozidla viete preukázať tým, že pri sebe budete mať platnú zelenú kartu.

Opäť nezáleží na tom, aká je pohnútka na to, aby ste odcestovali, pretože poistenie auta ste povinný mať platné bez ohľadu na to, či do zahraničia cestujete kvôli pracovnej ceste, na dovolenku, ale aj na jednodňový výlet. Viac o celej povinnosti si povieme v rámci textu nižšie.

Stačí len zelená karta?

Ako kedy. Zelená karta vám stačí vtedy, ak sa preukazujete policajnej hliadke pri bežnej kontrole dopravného prostriedku. Ak niekde cestujete na istotu, pretože ju máte, radšej si ešte pred vycestovaním skontrolujte jej územnú platnosť, pretože tá je určená tak, ako ste si určili vy.

To znamená, že nič nie je automatické a môže platiť buď na nejaké krajiny uvedené v poistnej zmluve alebo na vami vybrané krajiny, na územie EÚ alebo na celý svet. Z toho vyplýva, že ak sa vám dopravná nehoda stane mimo poistného územia, na úhradu škody tretej strane poisťovňou by ste nemali nárok a všetko by ste museli hradiť z vlastného. Takisto sa odškodnenie v rámci zákonného poistenia auta uplatňuje „len“ v prípade dopravnej nehody.

Čo v prípade poruchy, krádeže, poškodenia…

Jednou vecou je schopnosť preukázať sa zelenou kartou, ktorá svedčí o tom, že vaše auto v zahraničí je zabezpečené, druhou vecou je kolízna situácia, kedy vám tento typ zabezpečenia nemusí stačiť a je lepšie si zvoliť aj iný poistný produkt, či už v rámci havarijného poistenia, ktorý v sebe obsahuje aj asistenčnú službu (niekde si ju môžete zaobstarať aj samostatne, čo by možno bolo finančne menej náročné a tá vám pomôže aj v iných situáciách, než sú dopravné nehody).

Medzi najčastejšie otázky záujemcov o zabezpečenie dopravného prostriedku týmto spôsobom patrí aj to, či je možné si vozidlo poistiť aj mimo havarijného produktu. Potešujúcou správou je, že teraz už je to možné, takže nemusíte platiť stovky eur navyše „len“ kvôli ceste na dovolenku.

Okrem havarijného produktu je každému vodičovi do zahraničia dostupné aj hraničné poistenie auta, kedy sa základné poistenie auta nemusí vzťahovať na územie v zahraničí, kde sa stala havarijná udalosť, ale pokiaľ ste škodu spôsobili inému vozidlu, ktoré má v tejto krajine platné zabezpečenie, poisťovňa v nej uhradí škodu za vás a následne bude peniaze vymáhať od Slovenskej kancelárie poisťovateľov.

Pokiaľ vám nevyhovuje ani jeden z vyššie zmienených spôsobov zabezpečenia vozidla na cestu do zahraničia, môžete využiť aj poistenie auta v rámci vášho cestovného poistenia napr. v poisťovni Union, no do tejto oblasti sa zapájajú už aj banky, ktoré s poisťovňami úzko spolupracujú ako napr. ČSOB (vlastný produkt), Slsp (s Kooperativou), VÚB (s Generalli), Tatra banka (s Uniqa), mBank (vlastný produkt) atď.

Špeciálny produkt na cesty mimo nášho územia

Za zváženie stojí aj špeciálny produkt určený na tento účelBohužiaľ, cesta do zahraničia nemusí prebehnúť vždy tak ľahko, ako si predstavujeme, a preto je vždy lepšie si na svoje vozidlo, či už ide o auto, motocykel, kamión alebo dodávka, uzatvoriť poistenie, ktoré vám vie pri prípadnej dopravnej nehode alebo poruche dopravného prostriedku nesmierne pomôcť.

Ako? Tak, že vám jednotlivé spoločnosti v rámci neho poskytnú napríklad nonstop asistenčné služby (za tie si treba niekde priplatiť, niekde ich môžete mať samostatne), opravenie poruchy na mieste až do niekoľkých stoviek eur, odťahnutie vozidla do autorizovaného servisu v akejkoľvek vzdialenosti, vedia zabezpečiť náhradné vozidlo alebo náhradnú dopravu do miesta, kam cestujete (príp. domov) v rozsahu niekoľkých tisícov km, dokonca aj náhradné ubytovanie napr. pre päťčlennú posádku na niekoľko dní, ale aj pomôžu vám aj pri strate kľúčov, defekte, vybitej batérii či nedostatku paliva do niekoľkých stoviek eur atď.

Vyššie zmienené krytie produktu ponúka napr. poisťovacia spoločnosť Union, kde si vaše vozidlo na cestu v zahraničí môžete poistiť už od 1,60 eura na deň, ale táto ponuka platí vtedy, ak si ho uzatvoríte s cestovným poistením a vzťahuje sa aj na krádež, živelnú pohromu, haváriu alebo stret so zverou.

ČSOB si zas môžete v rámci vlastného zabezpečenia pridať aj vozidlo, ale zvoliť si môžete len riziko nepojazdnosti, no za 0,26 eura na deň (s cestovným zabezpečením od 1,48 eura). Medzi obľúbené produkty patrí Asistenčná služba od Kooperativy, tá je však v súčasnosti dostupná len v rámci havarijného produktu, v minulosti ste ju mohli získať aj samostatne.

Sankcie za neplatnosť nemusia byť len finančné

Ak si myslíte, že slovenské, maximálne 300 eurové pokuty (pri vyšších orgánoch presahujú aj 3 300 eur) sú prehnané, mýlite sa. Za neplatné poistenie auta v zahraničí môžete zaplatiť niekoľkonásobok tejto sumy napr. v Nemecku a inde sa z vašej cesty môžete vrátiť aj bez vášho prostriedku, napr. z Veľkej Británie. Či už ide o Holandsko, Francúzsko, Rakúsko, Taliansko či Rusko, ani tu zabezpečenia vozidla nepodceňujte.

Vyriešte to online aplikáciou

Ak sa vám stane havarijná situácia mimo nášho územia, máte povinnosť ju nahlásiť do 30 dní a veľmi rýchlo tak urobíte pomocou aplikácie od spoločnosti Onlia, ktorá vám krok po kroku povie, čo máte robiť. Automaticky vyhľadá vašu polohu, takže nemusíte zisťovať, kde sa nachádzate, no budete musieť urobiť niekoľko záberov z miesta nehody, ktoré aj hneď odošlete, okrem toho aj fotky vodičského a technického preukazu či vyplnenú správu o nehode. Zvyšok môžete dokončiť aj mimo miesta udalosti alebo doma a poisťovňa vám hneď ponúkne niekoľko servisov, z ktorých si môžete vybrať jeden, ktorý sa o vaše vozidlo postará.

Ak ste si náš článok prečítali tesne pred cestou, nemusíte hneď utekať do najbližšej pobočky, pretože poistenie auta na cestu do zahraničia môžete uzatvoriť čo najvýhodnejšie aj ihneď online. Pokiaľ za hranice cestujete z dôvodu sťahovania sa, určite si nezabudnite overiť platnosť zelenej karty buď v domácej poisťovni alebo na území daného štátu, pretože je možné, že tam platiť nebude a vy si budete musieť vytvoriť novú poistnú zmluvu s poisťovňou štátu, kde ste sa odsťahovali.


Kto je sprostredkovateľom poistenia?


Sprostredkovateľom poistenia je firma Netfinancie. Kontakt je možný nasledujúcimi spôsobmi:

Telefonicky

V dňoch: Pondelok – Piatok
Čas: 08:00-17:30

Na číslach:
033 240 00 02
0911 696 920
0918 462 422
0948 197 625

E-Mail
[email protected]

Skype ID
netfinancie.sk

Sídlo
Netfinancie, s.r.o.
Radničné námestie 1
902 01 Pezinok
IČO: 36 653 322
DIČ: 202 221 6482
IČ DPH: SK 202 221 6482

IBAN: SK90 7500 0000 0040 0467 0392