Pomoc s online poistením

OTVORIŤ PZP KALKULAČKU
Telefonovanie počas jazdy

Nebezpečenstvo telefonovania počas jazdy

Pre mnohých sa mobilný telefón stal predĺženou súčasťou ich tela. Pre mnoho ľudí znamená odložiť mobil niečo ako veľmi prísny trest. Aj napriek zákazu telefonovania počas jazdy sa nájde veľký počet vodičov, ktorý držia mobil aj počas riadenia vozidla. Je nutné si uvedomiť, že písanie SMS alebo telefonovanie je rovnako nebezpečné ako šoférovanie pod vplyvom alkoholu.

Mobilný telefón je určite výborný vynález, ktorý nám v spojením s prístupom na internet veľmi uľahčuje život. Avšak existujú situácie, kde je lepšie nechať mobil na pokoji. Medzi to patrí riadenie vozidla. Mnoho výskumov sa zaoberalo touto problematikou, pričom telefonovanie prirovnávajú s jazdou pod vplyvom alkoholu. Je preto zvláštne, že väčšina z týchto ľudí by nikdy nešoférovala po požití aj malého množstva alkoholu, avšak s používaním mobilu nevidia žiaden problém.

Telefonovanie znižuje pozornosť šoféra rovnako ako alkohol

Ako sme to už v úvode článku naznačili – alkohol v krvi, ale aj telefonovanie významnou mierou ovplyvňujú schopnosť sústrediť sa plne na riadenie vozidla. Ľudský mozog nedokáže spracovať takéto množstvo vnemov a informácií, je schopný sa plne sústrediť len na jednú vec. V takomto prípade je to skôr obsah SMS alebo hovor ako prehľad o dopravnej situácií.

Odborníci sa zhodujú na tom, že telefonovanie má u mužov porovnateľný vplyv na šoférovanie ako vypitie 2 dvanástiek. U žien sú to tri dvanástky. A čo je dôležité – tento problém pretrváva aj pri použití hands-free! Prečo? Lebo problém nie sú ani tak voľné ruky ako ide skôr o voľný a nezaťažený mozog. Výskumy namerali napríklad to, že vodič zošliapne brzdový pedál približne o 10 % neskôr v prípade, ak počas toho telefonuje.

A to nie je všetko. Problémom je aj nedostatočné vnímanie dopravnej situácie počas telefonovania. Vodiči sa prestávajú pozerať do spätných zrkadiel. To môže mať tragické dôsledky v prípade predbiehania alebo odbočovania vľavo. „Telefonisti“ za volantom taktiež nedodržujú bezpečný odstup, ide dokonca o 24 % menšiu hodnotu ako pri sústredených vodičov.

Opití vodiči šoférujú agresívnejšie

Existuje však jeden rozdiel v štýle jazdy medzi telefonujúcim a opitým vodičom. Vodič pod vplyvom alkohol jazdí agresívnejšie. Telefonujúci vodič jazdí „len“ pomalšie. Avšak je nutné mať na pamäti, že aj jedna jediná sekunda môže spôsobiť rozdiel medzi bezpečnou jazdou a dopravnou nehodou s katastrofálnymi dôsledkami. Opití vodiči nedodržujú bezpečný odstup a brzdia až tesne pred prekážkou. Ich reakcie sú výrazne pomalšie, avšak na brzdu šliapnu až o 23 % silnejšie.

Ako fakt teda možno pokladať to, že telefonujúci vodič má až o 5,5-krát väčšiu šancu na spôsobenie dopravnej nehody ako vodič, ktorý je plne sústredený a venuje sa len riadeniu vozidla. Takéto riziko je rovnako vysoké ako u niekoho, kto má 0,8 promile alkoholu v krvi. Preto je ťažko pochopiteľné, že práve telefonovanie počas jazdy je považované za normálne, zatiaľ čo alkohol za volantom jednoznačne odsudzujeme.

Pri telefonovaní hrozia pokuty

Okrem rizika vzniku dopravnej nehody sa vystavujete aj riziku sankcie od policajných zložiek. Momentálne je vo výške do 50 €, avšak počas tohto roka dôjde k jej zdvojnásobeniu. Držanie mobilu počas riadenia vozidla vás teda po novom bude môcť vyjsť až na 100 €. A to je už cena priemerného poistenia auta. Celkom drahý hovor, nemyslíte?

Telefonovanie a havarijné poistenie

Telefonovanie má ešte jednú veľkú nevýhodu. Patrí totiž medzi výluky u havarijného poistenia! Prakticky u každej poisťovni. To znamená, že vám nebude preplatená vzniknutá škoda.