Pomoc s online poistením

OTVORIŤ PZP KALKULAČKU

Na ceste pod rúškom tmy

Pohyb na ceste počas tmy je vždy rizikovejší ako je pohyb za denného svetla. To platí pre vodičov, ktorí sa práve nachádzajú za volantom, ale aj pre tých, ktorí sa po vozovke pohybujú pešo alebo napríklad na bicykli. Samozrejme, vodiči môžu minimalizovať vzniknuté škody uzatvorením vhodného PZP online, a to vrátane rôznych pripoistení. Cieľom tohto článku ale bude to, ako sa úplne vyhnúť vzniku takéhoto rizika na ceste.

7 zásad jazdy v noci – ako vidieť aj potme

Vedeli ste o to, že až štvrtina dopravných nehôd sa stane za tmy a pritom má aj horšie následky, než dopravné nehody spôsobené za denné svetla? Už len tento fakt svedčí o tom, že pri jazde v tme by sme sa mali maximálne venovať vedeniu vozidla a dodržiavať pár základných zásad.

1. Funkčnosť svetiel

Povinné svietenie je platné počas celého roka a to celý deň. Avšak nezabúdajte na to, že denné svietenie u moderných vozidiel nie je všemocné a v prípade šera alebo tmy je nutné mať zapnuté a správne nastavené stretávacie svetlá. Nezanedbajte ani vnútorné osvetlenie vozidla. Väčšina moderných vozidiel má možnosť zapnutia nočného módu osvetlenia interiéru. Majte túto možnosť aktivovanú, nech nie ste zbytočne rušený a oslepovaný svetlom z palubnej dosky.

2. Diaľkové svetlá

Svietiť diaľkovými svetlami by mal vodič všade tam, kde to podmienky a pravidla dovoľujú. Prepnúť ich musí v prípade, že hrozí “oslepenie” vodiča pred ním, protiidúceho vozidla alebo ostatných účastníkov premávky. V prípade, že nemáte dostatok informácií o situácii pred vámi, tak po prepnutí z diaľkových svetiel na stretávacie svetlá znížte rýchlosť. Podľa odborníkov dochádza po prepnutí z diaľkových svetiel k relatívne výrazne pomalšej reakcií očí a mohli by ste teda ľahko prehliadnuť auto alebo chodca pred vami.

3. Ponáhľajte sa pomaly!

Dúfame, že nie je nutné pripomínať, že rýchlosť jazdy by mala byť prispôsobená okolnostiam, stavu a podmienkam vozovky. Jazdu za tmy je považovaná za jazdu v zhoršených podmienkach, práve preto jazdite takou rýchlosťou, aby ste mali jasnú predstavu, na akú vzdialenosť dokážete vidieť napríklad chodca.

4. Pozor na oslepenie svetlom

Oslepenie svetlom je jedným z najväčších rizík jazdy v noci, resp. tme. Pri riadení vozidla teda nepozerajte na jeden bod pred vami, ale aj do okolia, aby ste udržali oči bdelé. V prípade protiidúcich vozidiel nepozerajte priamo na ich svetla, ale očami sa zamerajte na krajnicu vozovky na svojej strane.

5. Bezpečná vzdialenosť nadovšetko

Dodržovanie zodpovedajúcej bezpečnostnej vzdialenosti medzi vozidlami je samozrejme dôležitým prvkom bezpečnej jazdy za každej situácie, avšak v tme to platí dvojnásobne!

6. Udržujte čelné sklo čisté

Aj keď sa vám to nemusí javiť ako dôležité, ale ak máte na čelnom skle šmuhy od čistenia, stieračov alebo dažďa, tak dôjde k ľahšiemu oslepeniu vodiča daného vozidla v tme. Preto dbajte na čistotu čelného skla.

7. Nezabúdajte na prestávky

V tme je nutné dávať pozor na časté prestávky, akonáhle sa začnete cítiť unavený. Aj krátka prestávka, natiahnutie sa a odpočinutie má veľký pozitívny prínos.

V noci je obzvlášť rizikový stret so zverou. Preto zvážte aj vhodné pripoistenie k vášmu PZP, prípadne aj havarijné poistenie.


Kto je sprostredkovateľom poistenia?


Sprostredkovateľom poistenia je firma Netfinancie. Kontakt je možný nasledujúcimi spôsobmi:

Telefonicky

V dňoch: Pondelok – Piatok
Čas: 08:00-17:30

Na číslach:
033 240 00 02
0911 696 920
0918 462 422
0948 197 625

E-Mail
[email protected]

Skype ID
netfinancie.sk

Nezávislé recenzie a hodnotenia
Heureka
Facebook

Sídlo
Netfinancie, s.r.o.
Radničné námestie 1
902 01 Pezinok
IČO: 36 653 322
DIČ: 202 221 6482
IČ DPH: SK 202 221 6482

IBAN: SK90 7500 0000 0040 0467 0392

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *