Pomoc s online poistením

OTVORIŤ PZP KALKULAČKU
Umývanie auta

Ako pripraviť auto na jar

Zima je pre všetky vozidlá tým najnáročnejším ročným obdobím. Sneh, ľad, voda, ale hlavne veľké mrazy a soľ na cestách dajú vozidlu poriadne zabrať. Preto je práve jar ideálnym časom, kedy by ste mali dopriať starostlivosť vášmu vozidlu a pripraviť ho na prichádzajúcu motoristickú sezónu. Chcete vedieť kde začať? Najdôležitejšie činnosti „jarnej očisty“ vozidla sme zhrnuli do nasledujúcich bodov.

1. Dôkladné očistenie vozidla

Zima je pre celý exteriér vozidla veľmi namáhavá. Preto mu doprajte poriadne očistenie a to nie len karosériu, ale aj podvozok. Preč musí isť zaschnutá soľ, nánosy blata, posypové kamienky a iné nečistoty. Je vhodné použiť dostupné prostriedky autokozmetiky. Tie dopomôžu nie len k bezchybne vyzerajúcemu laku vozidla, ale aj dodajú mu aj dodatočnú ocrannú vrstvu. Zabudnúť by ste nemali ani na interiér vozidla. Počas zimy ste do vnútra vozidla bezpochyby priniesli mnoho malých kamienkov alebo blata.

2. Skontrolujte klimatizáciu

Jarný servis by mal určite obsahovať aj kontrolu klimatizácie. Ak to bude nutné, tak je potrebná výmena chladiva. Tento úkon je nutné opakovať v ideálnom prípade aspoň raz za 2 roky. Odstránite takto baktérie a plesne, ktoré sa môže v prieduchoch vytvoriť, ak nedôjde k prečisteniu. Najlepšie je nechať vyčistenie a doplnenie klimatizácie odborníkom (napríklad dezinfekcia ozónom), takéto riešenie je účinnejšie ako voľnopredajné dezinfekčné spreje.

3. Jasný výhľad z vozidla

Práve stierače sú jedne z najviac namáhaných súčastí vášho vozidla, obzvláť v zime. Preto je logické ich na začiatku jari dôkladne skontrolovať a prípadne vymeniť gumičky alebo celé stierače. Takto máte istotu jasného výhľadu z vozidla za každého počasia.

4. Skontrolujte brzdy

V zime trpia aj samotné brzdy, preto je nutná ich pravideľná kontrola. Pozorne prekontrolujte stav brzdných doštičiek a kotúčov. Práve rôzne nečistoty, ktoré sa na nich v zime mohli nachytať, znižujú ich brzdný účinok a živostnosť.

5. Letné pneumatiky

Letné pneumatiky povoľuje zákon používať od 1. apríla. Neprezúvajte teda pneumatiky predčasne, aj keď by bolo na to vhodné počasie, môže byť za to pokutovaný. Ideálne je prezuť ich až po 1. apríly a to vtedy, keď teploty sú dlhodobo nad 7 °C.

6. Skontrolujte si PZP

Ak sa už venujete svojmu vozidlu, tak by bolo vhodné sa pozrieť aj na poistnú zmluvu k povinnému zmluvnému poisteniu vášho vozidla. Ak sa blíži výročný deň zmluvy, tak sa poponáhľajte, pretože 6 týždňov pred týmto dňom môžete podať výpoveď a nájsť si u nás najlacnejšie PZP online.